תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

מה זה SQL ומה ניתן לעשות עם זה?

מאמר מתוך קטגוריית: מגזין

שפת ה-SQL משמשת לטיפול והזנה של בסיסי נתונים ומאפשרת לבצע פעולות שונות על טבלאות הנתונים הללו; הוספת נתונים, עדכון נתונים קיימים, מחיקת או קריאה. מדובר בשפה פשוטה שלא כוללת פקודות רבות, ובו זמנית מאפשרת ביצוע של מגוון פעולות, בדגש על "פעולות היגיון." ישנם ניבים שונים לשפת ה-SQL, שההבדלים ביניהם לא משמעותיים אך בהחלט קיימים.

לימודי SQL

כאשר נכנסים ללימודי SQL, לומדים ומכירים את עולם מסדי הנתונים, שעבורו נוצרה השפה. המושג SQL הוא למעשה ראשי תיבות של המילים Structured Query Language, כאשר המשמעות של הביטוי מתממשת במטרת שלשמה נוצרה השפה, לצורך גישה ושליטה במסדי נתונים קטנים עד מסיביים. על מנת שנוכל לערוך שימוש בשפה, צריך להיות מותקן מסד נתונים כלשהו על השרת שלנו, כדוגמת Oracle, SQL Server, mySQL ועוד. על מנת שנוכל לשלוח שאילתה כלשהי למסד נתונים, חייבים להשתמש בשפת תכנות צד שרת כמו ASP או PHP.

על מנת להשתמש בSQL, ישנו צורך בידע מקדים בשפת תכנות צד שרת כלשהי, כמו ASP או PHP. לאחר מכן, יש צורך בתוכנת מסד נתונים כמו MS Access, mySQL ועוד כדוגמתם. לבסוף ישנו גם צורך בידע בשפות בניית אתרים, כמו HTML, CSS וכדומה. ההבדל בין mySQL ל-SQL הוא ש-mySQL זה למעשה מסד נתונים, שאליו מתאפשרת הגישה באמצעות שאילתות בשפת SQL.

מה ניתן לעשות עם SQL

לאחורי לימודי SQL, באמצעות השאילתות בשפת SQL, ניתן לצפות במידע מבסיס הנתונים שעליו אנו עובדים. השפה מאפשרת גישה אל מסד הנתונים ושינוי שלו, כאשר ישנו צורך בעדכון, מחיקה או הוספה של מידע חדש למכלול. שפת SQL מאפשרת גם יצירה של בסיסי נתונים חדשים וטבלאות, כאשר לאחר יצירתם השפה מאפשרת לשנות את המבנה ואת האינדקס שלהם.

שפת ה-SQL היא שפה דקלרטיבית שבה אנו מגדירים למחשב את התוצאה שאותה אנו רוצים להשיג, כאשר המחשב מחליט בעצמו כיצד לבצע וליישם את המשימה לצורך הגעה למטרה שהגדרנו. נניח שמדובר במסד נתונים של חברה בתחום מוצרי החשמל והאלקטרוניקה, במידה ןאתם מעוניינים לראות נתונים לגביי רכישה של דגם טלוויזיה מסוים בשנה ספציפית, זוהי אחת השאילתות שניתן להפיק ב-SQL.

לצורך השוואה וחידוד, בניגוד ל-SQL ששפתו היא דקלרטיבית, ישנן שפות תכנות אימפרטיביות כגון C++ או Java, שבהן הקוד בנוי מסדרה של הוראות שאותן המחשב מוציא לפועל אחת אחרי השנייה, בניגוד לפעולה של שפת ה-SQL ששמה דגש על בחירה המטרות והיעדים.

לסיכום, לימודי SQL מומלצים במיוחד עבור אלו שרוצים להשתלב בעתיד בעולם ההיי טק והטכנולוגיה.

הצטרף