תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

לימודי פסיכותרפיה

מאמר מתוך קטגוריית: מגזין

פסיכותרפיה היא חיבור של המילים הלועזיות "פסיכו" ו"תרפיה", ובעברית "טיפול נפשי". הכוונה היא למגוון של טיפולים נפשיים שונים העוסקים בבעיות פסיכוסומטיות ורגשיות. מקורו של התחום הוא בפסיכואנליזה של זיגמונד פרויד, עוד במאה ה- 19. בעקבות התפתחויות מחקריות רבות, הפסיכותרפיה התפצלה לשיטות טיפוליות מגוונות המבוססות על מודלים שונים, שבכולן השיחה היא הכוח המניע את התהליך הטיפולי.

פסיכותרפיה היא תחום מורכב הכולל בתוכו פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה; וגם צורות אמנות שונות ורבות. ולכן לימודי פסיכותרפיה כוללים הרבה מאוד מידע וידע מכיוונים שונים ומשלימים.

שיטות הטיפול

ישנם הרבה מאוד סוגים של טיפולים פסיכודינמיים, כאמור, עם פרקטיקות והגיונות טיפול שונים. נעלה פה ארבעה סוגים מרכזיים ומייצגים. 

סוג הטיפול הראשון הוא טיפול דינמי, במסגרתו המטפל מסייע למטופל להגיע למודעות עצמית מרבית בנוגע לתהליכי חשיבה, הרגשה והתנהגות הרסניים המבוססים על חוויות מהילדות. כך המטופל מקבל בחזרה שליטה על חייו ומצליח לשנות את הדפוסים הבעייתיים.

הסוג השני הוא טיפול CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי. כאן לא עוסקים בעבר אלא בהווה, בתפיסות בעייתיות שפוגעות במטופל. במהלך זמן קצר וממוקד יחסית, המטפל מסייע למטופל להסתכל על המציאות אחרת, לפתח דפוסים חדשים ולהסתגל למציאות.

הסוג השלישי הוא טיפול בהבעה וביצירה. באמצעות שימוש באמנות, ריקוד ומוזיקה, למשל, מאפשר המטפל למטופל ליצור קשר בין הגוף לנפש; ולהביע רגשות בלי שימוש במילים. מתאים לאנשים פחות מילוליים שלא יודעים להביע את הרגשות שלהם.

הסוג הרביעי הוא טיפול להפרעות פוסט טראומטיות. כאן הטיפול עוסק בחשיפה של המטופל לאירוע טראומטי, שהעלה סימפטומים של חרדה, זיכרונות חודרניים, דריכות ואי שקט והימנעות. המטפל מבקש לחשוף את המטופל לחוויה הטראומטית באופן מבוקר והדרגתי, תוך כדי שימוש בטכניקות להרגעה עצמית.

לימודי פסיכותרפיה

אתם רוצים להיות מטפלים מוסמכים ולעזור לאנשים? לא חייבים לעבור את המסלול הארוך והמורכב שעובר פסיכולוג קליני. כיאה לתחום מורכב ומגוון, כיום מוצעות תוכניות לימודים רבות שמציעות לימודי פסיכותרפיה במסגרות שונות. גם באוניברסיטאות וגם במכללות ובבתי ספר ייחודיים, תוכלו ללמוד לימודי תעודה או לימודי המשך. אפשר גם לעבור קורסים ייחודיים שיעשירו ויכשירו אתכם בתחומי הפסיכותרפיה השונים.

הרבה מתוכניות הלימודים משלבות תחומים שונים, כמו פסיכולוגיה, בודהיזם, רוחניות ואמנות, מה שיוצר תפיסה הוליסטית של טיפול, שנותנת למטפל ארגז כלים מלא המסייע למטופליו.

בסופו של דבר, יוכלו הבוגרים לעבוד כפסיכותרפיסטים בהתאם לתחום ההתמחות שלהם. מדובר בתחום עם ביקוש רב, כך שאפשר לעבוד במסגרות שונות, כמו בתי חולים, מרפאות וקופות חולים ומכונים. אפשר גם להיות עצמאיים ולעסוק בהנחיית קבוצות.

איך לבחור את המסלול המתאים?

הפסיכותרפיה היא שם כולל של מגוון שיטות טיפול, המציעות למטופליהם כלים שונים שיאפשרו להם להתמודד עם אתגרים נפשיים רבים. ישנם הרבה מאוד מסלולי לימוד והתמחות. גם מי שיודעים שהם רוצים להיות מטפלים, לא תמיד יודעים איזו שיטה הכי מתאימה להם. אז איך לבחור?

ראשית, יש לשאול: במי אתם רוצים לטפל? טיפול בילדים שונה מטיפול באנשים מבוגרים. לא ניתן לטפל באנשים הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית באותו אופן שבו מטפלים באנשים הסובלים מטראומות בילדות.

שנית, מה סוג הטיפול המתאים לכם? האם טיפול מילולי באמצעות שיח ארוך טווח או אולי טיפול באמצעות מתן כלים פרקטיים ממוקדים? אולי טיפול באמצעות הבעה ויצירה?

הצטרף