תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

לימודי הנדסת הסביבה

מאמר מתוך קטגוריית: מגזין

נושא איכות הסביבה הינו נושא חשוב הזוכה להתעניינות ציבורית רבה לאורך השנים בישראל ובכל העולם בכלל. תחום הנדסה הסביבה עוסק בטכנולוגיות להפחתת זיהום אוויר ולמניעת הידרדרות באיכות הסביבה בין היתר בקרב המים, האוויר והקרקע שאותם כולנו חיים וצורכים בכל יום.

בישראל מושקעים כספים רבים בפיתוח טכנולוגיות המאפשרות שמירה על הסביבה הקרובה. תחומי העיסוק העיקריים בעולם הנדסת הסביבה נוגעים במגוון תחומים חיוניים וחשובים וביניהם:

  • טיפול בשפכים המגיעים ממפעלים תעשייתיים, מחקלאות ומשטחים עירוניים.
  • שימוש חוזר במי קולחין מטופלים.
  • הגנה על מקורת מים טבעיים כמו נחלים בארות ואגמים.
  • טיפול במים ממקורות שונים ובהתפלת מי ים.
  • סילוק ומחזור של אשפה מוצקה המגיעה מתעשייה, חקלאות ומהמרחבים העירוניים.
  • שיפור תהליכי ייצור תעשייתיים להפחתת מקורות זיהום אוויר, מים וקרקע.
  • בקרת זיהום אוויר מכלי רכב, מפעלי תעשייה, תחנות כוח ועוד.

מה לומדים למעשה בתחום?

במסגרת לימודי הנדסת הסביבה רוכשים הסטודנטים ידע עיוני, תאורטי ומעשי רב בתחומים מרכזיים כמו פיזיקה, מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה ומדעי המחשב. מסלול לימודים זה כולל לימודי הנדסה במקצועות הכרחיים דוגמת טיפול במים, שפכים ופסולת, זיהום אוויר ומניעתו, תהליכים בהנדסה, ביו-טכנולוגיה, הידרולוגיה, אקולוגיה, תורת הקרקע, מכניקת זורמים ועוד.

במה ניתן לעסוק בדיוק בתחום?

מהנדסים בתחום יכולים לעבוד במקומות תעסוקה רבים ומגוונים גם ציבוריים, גם פרטיים וכמובן ממשלתיים, בין היתר במפעלי תעשייה, חברות סטארט-אפ שונים, מוסדות אקדמאיים, מכוני מחקר, חברות תכנון ותפעול ועוד. כל אלו עוסקים במחקר, בתכנון, בפיקוח ובבקרה בנושאים שונים אשר תורמים בדרך זו או אחרת לאיכות הסביבה של כולנו. למחקר ההנדסי, לתפעול, לפיקוח ולבקרה שנערכים במסגרתם יש חלק בלתי מבוטל באיכות חיינו.

בנוסף אחד היתרונות הבולטים בתחום הוא אפשרויות לתעסוקה במקומות שונים בעולם. הידע המצטבר אצל מהנדסי סביבה מבוקש בארצות מפותחות ומתפתחות כאחד, ונדרש במגמה הכלל עולמית של התגוננות בפני תופעות טבע דוגמת התחממות כדור הארץ, התייבשות אזורים שונים, תופעות המדבור ועוד.

מהו השכר הממוצע בתחום?

שכר של מהנדס סביבתי משתנה על פי מקום העבודה וניסיונו כמובן – לרוב ישנם הבדלים בין מקומות עבודה פרטיים לאלו הציבוריים כאשר חלקם נקבעים על פי פרמטרים של דירוג מהנדסים. כך או כך, השכר גבוה מממוצע השכר הקיים בשוק ועולה בהדרגה על פי הוותק, התפקיד הניהולי או הבכיר ופרמטרים אחרים שנקבעים מראש. הנתונים בתחום בישראל מראים כי שכר מהנדס מתחיל עד שנתיים ניסיון במקום עבודה פרטי ינוע סביב 8,500 שח לחודש ולאחר שנתיים יעלה לסביבות 10,000 ש"ח כאשר לאחר חמש שנות ניסיון יכול לטפס שכרו לכדי 14,000 ש"ח. במקומות עבודה ציבוריים שכר התחלתי של ג'וניורים בתחום נע סביב 7,000 ש"ח אבל יכול להגיע גם בשיאו לכדי 30,000 ש"ח בחודש - סכומים אלו מאפשרים למרבית המהנדסים בתחום חיי רווחה נוחים למדי.

הצטרף