תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

לימודים מעל גיל 50

מאמר מתוך קטגוריית: מגזין

האוניברסיטאות והמכללות הרבות בישראל, לצד בתי ספר מקצועיים ומוסדות להשכלה ולהעשרה מסוגים שונים, אינם סוגרים את שעריהם בפני איש, ולמעשה אפילו מעודדים ומציעים תכניות לימוד וקורסים מיוחדים גם לבני 50 ויותר, מתוך הבנה כי הגוף צמא ללמידה ולהתפתחות בכל גיל.

במסלולי הלימוד הקבועים לא נהוג לקבוע הגבלת גיל מסוימת וניתן למצוא לא אחת גם סטודנטים בני הגיל השלישי שחולקים את ספסל הלימודים לצדם של צעירים משוחררים טריים, וחולקים ידע, הרצאות ומשימות. לצד המסלולים המוכרים ניתן למצוא גם מסלולי לימוד מקוצרים המתחשבים בהשכלה קודמת, מסלולי תעודה וקורסים אשר נועדו להעשרה ולהעצמה.

הסיבות המקצועיות ללמוד, גם בגיל מבוגר...

בעבור אדם שבילה חלק ניכר משנותיו בשוק התעסוקה וייתכן שגם סיים בעבר מסלול לימודים כזה או אחר, ההחלטה לחזור לספסל הלימודים אינה פשוטה ונלוות אליה שאלות רבות - מה ללמוד? היכן? האם להתחייב למסלול ארוך טווח המעניק תואר אקדמי או שניתן להסתפק בקורס מקוצר לקבלת ידע וכלים? התשובות לשאלות הללו טמונות לפני הכל במטרת הלימודים. במידה ומדובר בלימודים שנולדו מתוך צורך בעבודה (דוגמת דרישה לתואר במטרה להרוויח קידום או שדרוג בתנאי השכר) חשוב יהיה להתאים את המסלול לדרישה.

לעתים יתכן צורך משולב - קבלת כלים תאורטיים מן האקדמיה ליישום באופן מעשי בארגון המעסיק: כלכלה, מנהל עסקים, שיווק ופרסום. העולם העסקי המתפתח והדינמי שיוצרת ה-21 ואחת אינו נח על זרי דפנה ודורש התפתחות תמידית. במקרה כזה כדאי לבדוק האם ניתן להסתפק בקורס בודד או מספר קורסים, לקבלת הכלים והידע, בזמן קצר מזה שלוקח תואר אקדמי מלא. ישנם גם מקרים בהם הלימודים מגיעים כדרישה ארגונית או למטרה מוגדרת, ובזכות הזמן שהתפנה לאחר שהילדים בגרו ולעתים בשל יציאה לגמלאות מוקדמת, מתעורר הצורך להעשרה עצמית, ללמידה של תחומים ונושאים בהם תמיד גילינו עניין אולם לא נמצא הפנאי אליהם, ואלה למעשה הלימודים המהנים ביותר, המגיעים מתשוקה וענין.

לימודים בשביל הכיף וההעשרה

גם אם לא קיים נושא מסוים אליו קיימת משיכה ספציפית והצורך בלימודים נובע מתוך רצון בהעשרה ובחברה, ניתן באמצעות הכוונה של יועצים הנמצאים במכללות ובמוסדות הלימוד, לקבל רקע על קורסים, סדנאות ומסלולי לימוד ייחודים ומהנים למבוגרים וכך להיפתח לתחומים חדשים ועשירים בתוכן מעניין. בין היתר ישנן כיום מבחר אפשרויות אטרקטיביות בעבור לימודים וקורסים לגיל השלישי כך למשל:

  • לימודי שפות - לימוד שפה חדשה בגיל מבוגר יכול לפתוח עולם שלם של ידע, חשיפה לתרבות וחוויות. רבים נמשכים ללימודי אנגלית בשל חוסר שחוו במהלך חייהם אל מול השפה הבינלאומית, אולם קיימים גם קורסים בשפות רבות אחרות בניהן איטלקית, צרפתית, ספרדית, מנדרינית ואחרות.
  • לימודי אומנות - עולם האומנות מאז ומתמיד היווה מוקד משיכה ויחד עם זאת נתפס כתחביב ולא כתחום בו כדאי להשקיע זמן ומשאבים, למעט יחידי סגולה. קורסים לגיל השלישי אינם מתייחסים לגישה זו ומציעים לא מעט העשרה וידע בתחומי אומנות שונים החל מציור ורישום, עיצוב אופנה, פיסול וכלה בנפחות, נגרות ועוד.
  • קורסים להכשרה מעשית - קורסים אלה לרוב יפתחו פתח לתחום עיסוק חדש ובחלק מן המקרים נושקים לעיסוק העיקרי הקודם. הקורסים הבולטים כיום הם קורסים בגישור ובתחום האימון אישי.
הצטרף